Loodan, et leiad siit vastused kõigile oma küsimustele.

Kui soovid rohkem infot, siis palun võta minuga julgesti ühendust siin.

 

Mis on unenõustamine?

Unenõustamine on protsess, mille eesmärk on aidata lapsevanematel luua oma lapsele hea kvaliteetne uni, suunates beebit või väikelast õigete meetoditega. Siia kuuluvad mitmed valdkonnad: vastsündinute hea une rituaalid, beebide unekooli meetodite rakendamine, väikelaste ja eelkooliealiste uneprobleemid. Tegelen ühtviisi hea meelega beebidega, kes ei taha kuidagi öösel tududa, kui ka väikelastega, kes kipuvad näiteks öösiti oma voodist emme-issi juurde rändama. Selgitame koos välja just teie lapse uneprobleemide põhjused ja töötame välja spetsiaalselt teie lapsele sobiva uneplaani.

Minu eesmärk on anda lapsevanematele praktilised oskused ja teadmised, et kogu pere saaks kvaliteetselt puhata.

Miks peaksime pöörduma unenõustaja poole?

Unenõustamisele ei pea kindlasti tulema iga pere oma lapsega. Lähtun põhimõttest, et iga laps on erinev ning iga pere vajadused samuti väga individuaalsed. Usun, et ühest lahendust laste une parandamiseks ei ole. Minu juurde konsultatsioonile tulles võite kindel olla, et leiame just teie perekonnale sobiva lahenduse. Unenõustaja poole võiks pöörduda, kui teie laps ärkab järjepidevalt igal ööl mitu korda ning see mõjutab nii teie kui ka lapse igapäevast elukvaliteeti. Unekooli võiks tulla siis, kui lapsevanemad ise on liiga väsinud, et olla päevast päeva aktiivsed ja rõõmsameelsed vanemad. Unekool on teaduspõhiselt kasulik lapsele, ent oma kogemusest tean, et võib olla ka lapsevanematele elumuutev kogemus.

Kuidas käib unekooli protsess?

Esimesel kohtumisel kliinikus, teie pere kodus või Skype’i vahendusel töötame läbi uneküsimustiku. Arutame läbi kõik vajalikud teemad, alates beebi söömisest ning päevasest ja öisest rutiinist kuni teie pere võimalike eripärade ja lapse terviseni. Seejärel saan aidata valida just teie lapse ja pere jaoks sobiva unekooli meetodi ning kokku panna plaani, kuidas seda kõige paremini ellu viia. Olen toeks täpselt nii kaua, kui teie pere seda vajab. Lisaks pakun unenõustajana ka öövisiite, mis on eriti kasulikud just neile lapsevanematele, kes tunnevad, et on juba pikemat aega proovinud häid unekombeid rakendada, aga see pole mingil põhjusel õnnestunud.

Kui kiiresti võib tulemusi oodata?

See sõltub mitmest asjast, eelkõige kui järjekindlalt lapsevanemad paikapandud uneplaani järgivad. Tavaliselt on esimesed kolm ööd kõige raskemad ja üldjuhul näitab minu kogemus, et terve laps õpib hästi magama juba nädala möödudes.

Kui vanalt saab unenõustamisele tulla?

Unenõustaja poole võib pöörduda juba vastsündinud beebiga. Esimesed 0-3 kuud on lapse uni ebaregulaarne ja mõistlik on lasta beebil ise omas tempos maailmaga tutvuda. Sellegipoolest on võimalik kasutusele võtta mitmeid häid harjumusi, mis hiljem annavad unekooliks hea stardiplatformi. Kõige mõistlikum on unetrenniga alustada umbes 6-kuuselt. Kui olete aga lapse kehva unega kimpus hiljem, tasub igal juhul unenõustamisele tulla ka siis. Töötan lastega kuni koolieani ning tervisliku une põhimõtete rakendamine tuleb kasuks igas vanuses.

Olen kuulnud, et unekool on üks jube asi, kus lastakse beebil nutta end magama. Kas see on nii?

Kindlasti see nii ei ole. Unenõustaja saab aidata valida just teie lapse ja pere jaoks sobiva unekooli meetodi ning arutada läbi kõik teie hirmud ja mured. Lisaks on võimalik kutsuda unenõustaja öövisiidile, et saada parim tugi öiseks unekooliks ning vajadusel kinnitus, kuidas eri olukordades toimida. Omalt poolt võin kinnitada, et unekool teie lapsele mitte midagi halba ei tee. Väga paljud uuringud (hiljutised uuringud tehtud näiteks ülikoolides: Flinders University, Adelaide, Austraalia; Temple University, Philadelphia, USA) on näidanud, et unekooli meetodite õige rakendamine ei suurenda mitte kuidagi beebide stressihormooni taset ning on kasulik nii lapsele kui vanematele.

Minu laps ei ole terve. Kas saame unenõustamisele tulla?

Unenõustamise konsultatsioonile võite tulla igal ajal, ent unekooliga ei ole mõistlik algust teha, kui lapsel on palavik, köha-nohu või kui on just sel hetkel tulemas esimesed hambad. Unenõustamine võib olla väga kasulik ka hüperaktiivsete laste ja autistlike lastega peredele.

Kuidas toimivad öised koduvisiidid?

Öised koduvisiidid on kasulikud neile vanematele, kes on äärmiselt kurnatud ning tunnevad, et paikapandud uneplaani järgimine öösel on nende jaoks keeruline. Unenõustajal on võimalik olla vanematele toeks täpselt selles ulatuses, kui pere seda ise soovib. Kui soovite, võin unenõustajana ise öösel lapse juures viibida või olla toeks teile, kui ise lapsega tegelete. Kuna vahel on esimesel paaril ööl vaja lapse nutule ja vajadustele vastata kümneid kordi, võib see olukord lapsevanemale emotsionaalselt raske olla. Ka on öövisiit kasulik, et näeksin ise teie õhtuseid rituaale lapsega ning vajadusel nõu anda. Öövisiidi ajal teen ma ka põhjalikud märkmed kõigest, mis öösel toimub, et saaksime selle hommikul üle vaadata ning plaanis vajalikke muudatusi teha.

Kas unenõustaja poole saab pöörduda ka mitme lapse probleemidega?

Absoluutselt. Sageli tullakse minu juurde just siis, kui on sündinud teine laps ning uneprobleemid võivad tekkida mitmel põhjusel ka suuremal lapsel. Olen koolitatud tegelema lastega kuni 10-aastaseks saamiseni.

Minu laps näeb öösiti hirmsaid unenägusid. Mida teha?

Kindlasti tasub ka sellise probleemiga unenõustaja poole pöörduda. Beebide ja väikelaste unega seotud probleeme ei pea vaikides taluma. Hirmsad unenäod; põnnid, kes kuidagi õhtuti oma voodis ei püsi; suuremad lapsed, kes õhtul magama jäävad ja hommikul ikka emme-issi voodis maanduvad - need on kõik olukorrad, kus unenõustaja aidata saab.

Kas unekooli tulemused on garanteeritud?

Kõik lapsed on erinevad ning tulemusi ei saa kunagi garanteerida, ent sellega on nii nagu iga kooliga - kui kodus teha palju tööd, siis tulevad ka tulemused. Unekool ei ole lihtne ja nõuab lapsevanematelt pühendumist, aga kui olla järjepidev ning järgida õigeid põhimõtteid, siis saame kõik lapsed paremini magama.